photo
Przejdź do:    Dlaczego wybrać TerraWay®?      Cechy systemu      Kolorystyka      Układanie nawierzchni     
Nowy standard wśród nawierzchni - wodoprzepuszczalny TerraWay®

Często pragnąc, aby nasz ogród jak najbardziej przypominał naturalne środowisko, wysypujemy ogrodowe ścieżki cienką warstwą żwiru. Niestety, pierwszy deszcz powoduje, że zamieniają się one w potoki wody, a najmniejsze zagłębienia w kałuże. Wkrótce nawierzchnię przerastają wszędobylskie chwasty i trawa, co ostatecznie psuje cały efekt.

example2 example2 example2

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nowoczesna technika. Nawierzchnie „TerraWay®”, wykonywane według niemieckiej technologii, są przepuszczalne dla wody i powietrza, a przy tym nietoksyczne i trwałe. Produkuje się je z materiału mineralnego (może to być na przykład żwir lub grys), związanego niewielką ilością żywicy epoksydowej. Skleja ona na styku cząstki wypełniacza, dając w efekcie strukturę porowatą, przez którą swobodnie przepływa woda.

example2 example2 example2

Woda może również gromadzić się w porach powstałych pomiędzy drobinami kruszywa, stanowiąc swoisty rezerwuar dla rosnących w pobliżu roślin. Istotny jest przy tym fakt, że nawierzchnia ta nie przerasta chwastami ani nie osiedlają się w niej owady (np. mrówki). Jest mrozoodporna i odporna na letnie wysokie temperatury.

example2 example2 example2

W technologii „TerraWay®”, z uwagi na koszty, wylewa się jednolite płaszczyzny. Ze względu na szorstką, zapobiegającą poślizgowi powierzchnię mogą być one stosowane na ścieżkach spacerowych i rowerowych, boiskach, placach zabaw oraz na parkingach. Można z nich budować wielkie place parkingowe bez konieczności montowania systemu odprowadzającego deszczówkę. Nadają się również do układania na płaszczyznach pochyłych, na przykład na podjazdach dla niepełnosprawnych. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, materiał, z którego są zrobione, można poddać recyclingowi.

example2 example2 example2

Projektanci decydujący się na wykorzystanie tej technologii mogą liczyć na bogatą paletę kolorystyczną ze względu na możliwość wykorzystania bardzo różnorodnego kruszywa (grysy z granitu, bazaltu, kwarcu, porfiru, gabro itd. oraz ich mieszanki).

Początek strony

Co zyskujemy wybierając nawierzchnię wodoprzepuszczalną?

Cechy wyróżniające TerraWay® :

 • przepuszczalna dla wody i powietrza - aktywnie oddychająca, uniemożliwia powstawanie kałuż
 • nie wymaga systemów odprowadzenia wody
 • odciąża kanalizację miejską
 • naturalna, nieszkodliwa dla wód gruntowych
 • odporna na mróz i sól drogową
 • trwała powierzchnia (bez lakierowania)
 • naturalny wygląd - kolor wypełniacza
 • zmniejsza niebezpieczeństwo poślizgu podczas gołoledzi
 • uniemożliwia zarastanie, utrzymywana w czystości jest odporna na kiełkowanie nasion traw i chwastów
 • odporna na mrówki i inne owady
 • redukuje hałas
Początek strony

Gama kolorystyczna

Podstawowy składnik nawierzchni TerraWay® to naturalne kruszywa dostępne w Polskich kopalniach. Przechodzą one przez proces przesiewu, płukania oraz suszenia. Państwo decydują o rodzaju kruszywa oraz wielkości jego ziaren.

Żwir

example2 example2 example2

Granit

example2 example2

Bazalt

example2
Do produkcji używa się także kruszyw specjalnych, tj. kwarców, gabra, serpentynitów, wapieni, czerwonych granitów. Ich cena i dostępność przy każdej realizacji jest ustalana indywidualnie.
Początek strony

Układanie nawierzchni

TerraWay® jest wylewany na odpowiednio przygotowanej podbudowie. Zwykle stanowią ją dwie zagęszczone warstwy: piasku kopanego oraz kruszywa łamanego (pozbawionego frakcji zerowych). Tak przygotowana podbudowa zostaje sprawdzona przez producenta przy użyciu płyty dynamicznej. Do najczęściej stosowanych obrzeży zalicza się Eko-Bordy MINI, opaski z kostki granitowej oraz krawężniki drogowe.
example2 example2
Na przygotowaną podbudowę wylewana jest gotowa mieszanka TerraWay®. Wyłącznym producentem mieszanek mineralno-żywicznych TerraWay® na terenie Polski jest firma ERBIS Krajewski Romuald, Wieczorek Roman Spółka Jawna oraz wykonawcy przez nią autoryzowani.

Początek strony